IXYH20N120C3D1
DigiKey Part Number
IXYH20N120C3D1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH20N120C3D1
Description
IGBT 1200V 36A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 36 A 230 W Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
53 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
20ns/90ns
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
36 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
88 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Power - Max
230 W