IXTQ120N15P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 38
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 150 V 120A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-3P
IXTQ120N15P
DigiKey Part Number
IXTQ120N15P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTQ120N15P
Description
MOSFET N-CH 150V 120A TO3P
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4900 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 500mA, 10V