IXD2012NTR
DigiKey Part Number
238-IXD2012NTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-IXD2012NTRCT-ND - Cut Tape (CT)
238-IXD2012NTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXD2012NTR
Description
Half-Bridge Driver 200V 1.4A SO
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.8V, 2.5V
Manufacturer
IXYS
Current - Peak Output (Source, Sink)
1.9A, 2.3A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
Driven Configuration
Half-Bridge
Rise / Fall Time (Typ)
30ns, 20ns
Channel Type
Independent
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Drivers
2
Mounting Type
Surface Mount
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply
10V ~ 20V