DCK20I1200HA
DigiKey Part Number
238-DCK20I1200HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCK20I1200HA
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A TO-
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 54A Through Hole TO-247
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
1114pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
54A
Supplier Device Package
TO-247
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C