DCK20C1200HB
DigiKey Part Number
238-DCK20C1200HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCK20C1200HB
Description
SIC SCHOTTKY DIODE COMMON CATHOD
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Manufacturer
IXYS
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A