DCK10I650HA
DigiKey Part Number
238-DCK10I650HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCK10I650HA
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A TO-2
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 30.4A Through Hole TO-247
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
398pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30.4A
Supplier Device Package
TO-247
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C