DCK10I1200HA
DigiKey Part Number
238-DCK10I1200HA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCK10I1200HA
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A TO-
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
575pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
30A
Supplier Device Package
TO-247
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C