MDM51SCBSTL67
DigiKey Part Number
1003-MDM51SCBSTL67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM51SCBSTL67
Description
CONN MICRO-D RCPT 51POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (2-56)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
3
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C