IV1D12015T2
DigiKey Part Number
4084-IV1D12015T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IV1D12015T2
Description
DIODE SIL CARB 1200V 44A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 44A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
888pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
44A
Supplier Device Package
TO-247-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 15 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C