SPP15P10PLHXKSA1
DigiKey Part Number
448-SPP15P10PLHXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPP15P10PLHXKSA1
Description
MOSFET P-CH 100V 15A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 15A (Tc) 128W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPP15P10PLHXKSA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
62 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1490 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
128W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 11.3A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1.54mA