IPP120P04P4L03AKSA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Goford Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 40 V 120A (Tc) 136W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP120P04P4L03AKSA2
DigiKey Part Number
448-IPP120P04P4L03AKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP120P04P4L03AKSA2
Description
MOSFET P-CH 40V 120A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPP120P04P4L03AKSA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
234 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+5V, -16V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15000 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q100
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4mOhm @ 100A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 340µA