IPD35N10S3L26ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD35N10S3L26ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD35N10S3L26ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD35N10S3L26ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD35N10S3L26ATMA2
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD35N10S3L26ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 35A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 39µA