IPB042N10N3GATMA1
DigiKey Part Number
IPB042N10N3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB042N10N3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB042N10N3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB042N10N3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 100A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 100A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB042N10N3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
117 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8410 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 50A, 10V