IKW40N65H5AXKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 15
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
IGBT Trench 650 V 74 A 250 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IKW40N65H5AXKSA1
DigiKey Part Number
IKW40N65H5AXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N65H5AXKSA1
Description
IGBT TRENCH 650V 74A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
92 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
20ns/153ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
IGBT Type
Trench
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
250 W