IKW40N65F5FKSA1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 784
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 15
Datasheet
IXYS
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 0
IGBT 650 V 74 A 255 W Through Hole PG-TO247-3
PG-TO247-3
IKW40N65F5FKSA1
DigiKey Part Number
448-IKW40N65F5FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N65F5FKSA1
Description
IGBT 650V 74A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IKW40N65F5FKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
95 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
19ns/160ns
Packaging
Tube
Test Condition
400V, 20A, 15Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A