IGW50N65H5FKSA1
DigiKey Part Number
IGW50N65H5FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGW50N65H5FKSA1
Description
IGBT 650V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 650 V 80 A 305 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IGW50N65H5FKSA1 Models
Category
Switching Energy
520µJ (on), 180µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
21ns/180ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 25A, 12Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
305 W