IGK048B041SXTSA1
DigiKey Part Number
448-IGK048B041SXTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IGK048B041SXTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IGK048B041SXTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IGK048B041SXTSA1
Description
GANFET N-CH 40V 53A 16WLBGA
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 53A (Tc) 1.7W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount SG-UFWLB-16-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8mOhm @ 5A, 5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.9V @ 3mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.1 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.7W (Ta), 25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
SG-UFWLB-16-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V