FF600R12KE4BOSA1
DigiKey Part Number
448-FF600R12KE4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF600R12KE4BOSA1
Description
IGBT MODULE 1200V 600A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 600 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
38 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Half Bridge
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
600 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 600A