CY8C27543-24AXI
DigiKey Part Number
448-CY8C27543-24AXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C27543-24AXI
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C27xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C27543-24AXI Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x14b; D/A 4x9b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz