CY7C1356CV25-166AXCT
DigiKey Part Number
CY7C1356CV25-166AXCT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1356CV25-166AXCT
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 100-TQFP (14x20)
Category
Memory Organization
512K x 18
Mfr
Memory Interface
Parallel
Series
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.375V ~ 2.625V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)