M50-4300845
DigiKey Part Number
952-1403-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-4300845
Description
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-4300845 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Mated Stacking Heights
6mm, 6.5mm
Number of Positions
Features
Board Guide
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)