M50-3102045 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 952-2857-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | M50-3102045 |
Description | CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | M50-3102045 Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tube | Insulation Height 0.181" (4.60mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Female Socket | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Board or Cable | Mated Stacking Heights 5.5mm, 6.18mm |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 250V |
Pitch - Mating | Applications General Purpose, Medical, Telecommunications |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm) | Contact Shape Square |