G125-FV15005F1P
G125-FV15005F1P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-FV15005F1P
DigiKey Part Number
952-3667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FV15005F1P
Description
CONN RCPT 50POS 0.049 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
G125-FV15005F1P Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Current Rating (Amps)
2A
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)