GSFR2500J
DigiKey Part Number
4786-GSFR2500JTR-ND - Tape & Reel (TR)
4786-GSFR2500JCT-ND - Cut Tape (CT)
4786-GSFR2500JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSFR2500J
Description
DIODE STD 2500V 500MA DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2500 V 500mA Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2500 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2500 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C