TR9CZ8421CCPIMR6B
DigiKey Part Number
1939-1796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CZ8421CCPIMR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 160W
Detailed Description
19V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9CZ8421CCPIMR6B Models
Category
Polarization
Positive Center
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
47.2" (1.20m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.95" L x 2.91" W x 1.58" H (176.5mm x 74.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
8.42A
Standard Number
60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
160 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)