TR9CI3750T00IMR6BLPS
TR9CI3750T00IMR6BLPS
TR9CI3750T00IMR6BLPS
DigiKey Part Number
1939-1283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CI3750T00IMR6BLPS
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9CI3750T00IMR6BLPS Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Output Connector
Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
Cord Length
31.5" (0.8m)
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.88" L x 2.47" W x 1.34" H (149.3mm x 62.8mm x 34.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Voltage - Output
24V
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 61347-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3.75A
Base Product Number
Power (Watts)
90 W