GTM96700-B4005-F(R)
GTM96700-B4005-F(R)
GTM96700-B4005-F(R)
DigiKey Part Number
1939-GTM96700-B4005-F(R)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTM96700-B4005-F(R)
Description
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Mfr
Efficiency
89%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, EAC, ETL, S-Mark, UkrSEPRO, VCCI
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
8 A