MGDDI-20-R-C
DigiKey Part Number
2551-MGDDI-20-R-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGDDI-20-R-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V 5V 2A, 2A 12V - 160V Input
Category
Current - Output (Max)
2A, 2A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
12V
Package / Case
16-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.58" L x 1.03" W x 0.50" H (40.1mm x 26.1mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Voltage - Output 2
5V