FMC00253-24
DigiKey Part Number
5328-FMC00253-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC00253-24
Description
COAX CBL BNC TO N-TYPE 24"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial BNC to N-Type LMR 100 24.00" (609.60mm)
Category
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Fairview Microwave
Length
24.00" (609.60mm)
Packaging
Bag
Cable Type
LMR 100
Part Status
Active
Cable Impedance
50 Ohms
Style
BNC to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
BNC Plug
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Male
Frequency - Max
5.8 GHz
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Black
2nd Connector
N-Type Plug
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C