B41252B7688M
DigiKey Part Number
B41252B7688M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41252B7688M
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.71 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C