C1318.18.03 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Encore Wire
In Stock: 0
18 AWG Test Lead Wire 65/36 Red 10kV 500.0' (152.4m)
C1318.18.03
DigiKey Part Number
C1318.18.03-ND
Manufacturer
Encore Wire
Manufacturer Product Number
C1318.18.03
Description
TEST LEAD 18AWG 10KV RED 500'
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.230" (5.84mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.088" (2.24mm)
Packaging
Bulk
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
10kV
Cable Type
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C