XB3550-2R5307-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-4175-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XB3550-2R5307-R |
Description | CAP 300F 10% 2.5V T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 300 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Snap-In 7mOhm 1500 Hrs @ 70°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 70°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Part Status Active | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Capacitance 300 F | Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) |
Tolerance ±10% | Height - Seated (Max) 2.126" (54.00mm) |
Voltage - Rated 2.5 V | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm |