STS321360U351
DigiKey Part Number
283-STS321360U351TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-STS321360U351CT-ND - Cut Tape (CT)
283-STS321360U351DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS321360U351
Description
TVS DIODE 36VWM 65VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
STS321360U351 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
39V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
65V