SMCJ60CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9 513
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ60CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ60CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ60CAH
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V