SMAJ33CA
DigiKey Part Number
283-SMAJ33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ33CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
No
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V