SMAJ18AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ18AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ18AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ18AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18AH
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V