PTS18128V110
DigiKey Part Number
283-3154-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3154-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3154-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS18128V110
Description
PTC RESET FUSE 8V 1.1A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
210 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.027" (0.68mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A