MSMA2512R0480FGN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
48 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Current Sense Resistors by Eaton
Eaton CSR Current Sense Resistors Portfolio
MSMA2512R0480FGN
DigiKey Part Number
283-MSMA2512R0480FGNTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMA2512R0480FGN
Description
RES 0.048 OHM 1% 3W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)