MFBW1V1608-102-R
DigiKey Part Number
283-MFBW1V1608-102-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBW1V1608-102-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBW1V1608-102-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBW1V1608-102-R
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 550mOhm
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
DC Resistance (DCR) (Max)
550mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)