EFX2S30M125D032LH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Safety Metalized Polypropylene Film Capacitors
What is a Film Capacitor?
EFX2S30M125D032LH
DigiKey Part Number
283-EFX2S30M125D032LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFX2S30M125D032LH
Description
CAP FILM 1.2UF 20% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.819" (20.80mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V