BK/GDA-50MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDA-50MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDA-50MA
Description
FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.0017
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
157.5 Ohms