BK-AMH-300
DigiKey Part Number
283-BK-AMH-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-AMH-300
Description
AMH FUSE,300 AMP RATING,125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 A 125 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV, UR
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.787" L x 0.787" W x 0.472" H (20.00mm x 20.00mm x 12.00mm)