KS1100OA1AF060
KS1100OA1AF060
Additional Requirements for Selecting a Switch
KS1100OA1AF060
DigiKey Part Number
EG5505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KS1100OA1AF060
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Keyswitch Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KS1100OA1AF060 Models
Category
Current Rating (Amps)
10mA (DC)
Mfr
Voltage Rating - DC
12 V
Series
Actuator Type
Plunger for Cap
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C