DI110N06D1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI110N06D1 |
Description | MOSFET N-CH 65V 110A TO-252-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 65 V 110A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DI110N06D1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 30A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4211 pF @ 30 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 71W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 65 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252AA (DPAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |