DI110N06D1
DigiKey Part Number
4878-DI110N06D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI110N06D1CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI110N06D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI110N06D1
Description
MOSFET N-CH 65V 110A TO-252-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 65 V 110A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI110N06D1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4211 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
71W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V