1.5SMCJ43A-AQ
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ43A-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ43A-AQ
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMCJ43A-AQ Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A