SDT40120CT
DigiKey Part Number
SDT40120CTDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT40120CT
Description
DIODE ARR SCHOT 120V 20A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 20A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 20 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 120 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A