LM4040C25FTA
DigiKey Part Number
LM4040C25FTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040C25FCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040C25FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040C25FTA
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM4040C25FTA Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Diodes Incorporated
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
68 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%