DMTH6005LFG-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 60 V 19.7A (Ta), 100A (Tc) 2.38W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
DMTH6005LFG-13
DigiKey Part Number
31-DMTH6005LFG-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6005LFG-13
Description
MOSFET N-CH 60V 19.7A/100A PWRDI
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48.7 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3150 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.38W (Ta), 75W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 20A, 10V