D3V3M1U2LP3-7
DigiKey Part Number
31-D3V3M1U2LP3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-D3V3M1U2LP3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-D3V3M1U2LP3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V3M1U2LP3-7
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10VC X3DFN06032
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X3-DFN0603-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3V3M1U2LP3-7 Models
Category
Power - Peak Pulse
120W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
4.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)